W 2023 roku każdy dom będzie można wybudować bez pozwolenia.
Ma uprościć i przyspieszyć proces budowlany, zmniejszyć obciążenia zarówno po stronie inwestorów, jak i organów administracji oraz nadzoru. W 2023 roku dom jednorodzinny będzie można wybudować bez wymaganego pozwolenia – każdy i niezależnie od jego powierzchni. Co jeszcze się zmienia w prawie budowalnym wraz z nadejściem nowego roku?
Przed nami kolejna rewolucja w prawie budowlanym. Konkretniej mówiąc: budowa domu jednorodzinnego będzie dużo łatwiejsza. Dodajmy, że już od 2022 roku Polacy mogą korzystać z uproszczonej procedury budowy domu do 70 mkw. (na tzw. zgłoszenie). Rządzący są zadowoleni z wprowadzenia tych przepisów i teraz zdecydowali się na ich rozszerzenie.
Zmiana Prawa budowlanego w 2023 roku
W nowym, 2023 roku budowa domów jednorodzinnych bez wymaganego pozwolenia będzie możliwa niezależnie od ich powierzchni. Warunki są dwa: budynek ma być na własne potrzeby i posiadać nie więcej niż dwie kondygnacje.
Ustawodawca tłumaczy, że ta zmiana ma uprościć i przyspieszyć cały proces budowlany, zmniejszyć obciążenia zarówno po stronie inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru.
Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czytamy, że projekt nowelizacji stanowi kolejny etap upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego. Jak donosi MuratorPlus.pl, budowa każdego domu bez pozwolenia miała być możliwa już od stycznia 2023, jednak prace nad tym rozwiązaniem nadal są w toku.
„Cały czas trwają rozmowy i konsultacje dotyczące ostatecznego brzmienia przepisów budowlanych. Ustawa nie jest zaplanowana nawet na żadne ze styczniowych posiedzeń Sejmu, nie mówiąc już o ścieżce legislacji i podpisie prezydenta” – czytamy w portalu.
Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które jest autorem projektu nowelizacji Prawa budowlanego, pozostawiło też obowiązek ustanowienia kierownika budowy, jak również prowadzenia dziennika budowy. Co więcej, dziennik będzie można prowadzić w formie elektronicznej, a nie – jak do tej pory – w formie papierowej.
Inną ważną zmianą jest Baza Projektów Budowlanych, która pojawi się w portalu e-budownictwo.gunb.gov.pl. Dzięki temu dostęp do projektów uzyskają organy administracji i nadzoru budowlanego. Taka baza to również korzyść dla samego inwestora – zamiast dołączać projekt do różnych pism, będzie mógł podać jedynie indywidualny numer projektu w BPB.
2 stycznia 2023 zaczęła również działać Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Dzięki niej właściciele czy zarządcy mogą umieszczać wszystkie adnotacje dotyczące zaplanowanych remontów, przeglądów, badań czy kontroli stanu technicznego budynku.
Jak przypomina portal Onet, zmiany w prawie budowlanym przewidują także ograniczenie obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Rozszerzony zostanie natomiast katalog obiektów budowlanych oddawanych do użytkowania w drodze zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Poznaj ofertę naszych domów modułowych: https://suninvesthouse.pl/