Pozwolenie na budowę domu czy zgłoszenie - Sun Invest House Domy Modułowe

Co wybrać?

Budowa domu bez pozwolenia? To już jest możliwe. W dodatku jest to jedna z coraz popularniejszych alternatyw dla tych, którzy nie chcą czekać i chodzić po urzędach, by stawiać czoła biurokracji.

Przed budową wymarzonego domu musisz dopełnić szeregu formalności. Jednym z wymogów, jakie trzeba spełnić, jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak w pewnych przypadkach prawo budowlane pozwala na realizację wolnostojących domów jednorodzinnych na podstawie uproszczonej procedury.

Potrzebne jest wówczas jedynie zgłoszenie. I oczywiście działka, na której chcemy zamieszkać. Przykładem domku całorocznego „na zgłoszenie” są m.in. domy modułowe, projektowane przez naszą firmę.

Zmiana prawa budowlanego

Nowelizacja przepisów Ustawy Prawo budowlane, która weszła w życie wraz z początkiem tego roku, pozwala na więcej zwolnień z pozwolenia na budowę. Dotyczy to w szczególności domów jednorodzinnych, w zabudowie wolnostojącej, których obszar oddziaływania w całości mieści się na terenie, gdzie zostały zaprojektowane.

Wcześniej obszar oddziaływania określał organ administracji architektoniczno-budowlanej, teraz określa go projektant, jednak dany urząd także może to sprawdzić. Projektant dokonuje więc analizy, czy inwestycja – swoją lokalizacją i parametrami – będzie miała wpływ na działki sąsiednie albo istniejącą już w sąsiedztwie zabudowę.

Sprawdza się m.in. poziom zacienienia czy warunki ochrony przeciwpożarowej. W sytuacji, kiedy projekt spełnia wszystkie przepisy ogólne i odrębne, a obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, inwestor może wybrać drogę zgłoszenia, zamiast pozwolenia na budowę.

Po zmianach w prawie budowlanym istnieje możliwość budowy domu bez pozwolenia, którego powierzchnia zabudowy wynosi aż 70 mkw. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj budynku, który planujesz wybudować. W zależności od tego, czy budujesz dom całoroczny, czy tak zwany budynek rekreacji indywidualnej (domek letniskowy), musisz trzymać się pewnych ograniczeń.

Formalności ograniczone do minimum

W obu przypadkach należy pamiętać, że na każde 500 mkw. działki możesz wybudować tylko jeden taki budynek. Różnice między domem całorocznym a domkiem letniskowym są zauważalne już w samym projekcie domu. Dom letniskowy – z założenia – nie może być budynkiem posiadającym poddasze użytkowe.

Musi być to bezwzględnie obiekt parterowy, ale dopuszczalne jest wykonanie otwartej antresoli, co z powodzeniem pozwala zwiększyć powierzchnię użytkową domu. W domach całorocznych dopuszczalna jest już budowa domów o dwóch w pełni użytkowych kondygnacjach, co pozwala osiągnąć łącznie nawet około 90 mkw. powierzchni użytkowej.

Jak już wspomnieliśmy, obecne przepisy budowlane przychylnie określają warunki budowy domów modułowych. Liczbę formalności, jaką należy spełnić, ograniczono do minimum, a szeroka oferta domów modułowych pozwala znaleźć rozwiązanie, które w pełni zaspokoi Twoje oczekiwania.

Kolejną niewątpliwą zaletą takich domów jest niezwykle krótki czas, potrzebny do budowy. Jeśli więc jesteś już w posiadaniu działki pod Twój wymarzony drugi dom, to w praktyce od pierwszej nocy w swoim nowym domu dzieli Cię zaledwie… kilka tygodni.

Napisz do nas

  Zapoznałem(am) się z Polityką prywatności i wyrażam zgodę na otrzymywanie w formie telefonicznej i mailowej ofert, wizualizacji, informacji, materiałów, newsletterów.

  Zapoznałem(am) się z powyższą klauzulą informacyjną, Polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sun Invest House

  Olsztyn

  Olsztyn, ul. Towarowa 9D
  Pon. - Pt. 8:00 -16:00
  Obsługa klienta:
  tel: +48 89 616 77 04

  Zapytaj o cenę

  Niniejsza strona ma charakter poglądowy, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 § 1 Kodeksu Cywilnego. Zamieszczone na stronie materiały graficzne, w tym wizualizacje, mają charakter wyłącznie poglądowy, a przedstawione w nich modele budynków oraz zagospodarowania terenu mogą podlegać zmianom na etapie realizacji

  © 2022 Suninvest House. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Realizacja: virtualmedia.pl

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję

  t: 797 977 077
  e: biuro@suninvesthouse.pl


  Godz. otwarcia:
  pn – pt: 7:00-17:00

  test