Budowa domu bez pozwolenia? To już jest możliwe. W dodatku jest to jedna z coraz popularniejszych alternatyw dla tych, którzy nie chcą czekać i chodzić po urzędach, by stawiać czoła biurokracji.
Przed budową wymarzonego domu musisz dopełnić szeregu formalności. Jednym z wymogów, jakie trzeba spełnić, jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak w pewnych przypadkach prawo budowlane pozwala na realizację wolnostojących domów jednorodzinnych na podstawie uproszczonej procedury.
Potrzebne jest wówczas jedynie zgłoszenie. I oczywiście działka, na której chcemy zamieszkać. Przykładem domku całorocznego „na zgłoszenie” są m.in. domy modułowe, projektowane przez naszą firmę.
Nowelizacja przepisów Ustawy Prawo budowlane, która weszła w życie wraz z początkiem tego roku, pozwala na więcej zwolnień z pozwolenia na budowę. Dotyczy to w szczególności domów jednorodzinnych, w zabudowie wolnostojącej, których obszar oddziaływania w całości mieści się na terenie, gdzie zostały zaprojektowane.
Wcześniej obszar oddziaływania określał organ administracji architektoniczno-budowlanej, teraz określa go projektant, jednak dany urząd także może to sprawdzić. Projektant dokonuje więc analizy, czy inwestycja – swoją lokalizacją i parametrami – będzie miała wpływ na działki sąsiednie albo istniejącą już w sąsiedztwie zabudowę.
Sprawdza się m.in. poziom zacienienia czy warunki ochrony przeciwpożarowej. W sytuacji, kiedy projekt spełnia wszystkie przepisy ogólne i odrębne, a obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, inwestor może wybrać drogę zgłoszenia, zamiast pozwolenia na budowę.
Po zmianach w prawie budowlanym istnieje możliwość budowy domu bez pozwolenia, którego powierzchnia zabudowy wynosi aż 70 mkw. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj budynku, który planujesz wybudować. W zależności od tego, czy budujesz dom całoroczny, czy tak zwany budynek rekreacji indywidualnej (domek letniskowy), musisz trzymać się pewnych ograniczeń.
W obu przypadkach należy pamiętać, że na każde 500 mkw. działki możesz wybudować tylko jeden taki budynek. Różnice między domem całorocznym a domkiem letniskowym są zauważalne już w samym projekcie domu. Dom letniskowy – z założenia – nie może być budynkiem posiadającym poddasze użytkowe.
Musi być to bezwzględnie obiekt parterowy, ale dopuszczalne jest wykonanie otwartej antresoli, co z powodzeniem pozwala zwiększyć powierzchnię użytkową domu. W domach całorocznych dopuszczalna jest już budowa domów o dwóch w pełni użytkowych kondygnacjach, co pozwala osiągnąć łącznie nawet około 90 mkw. powierzchni użytkowej.
Jak już wspomnieliśmy, obecne przepisy budowlane przychylnie określają warunki budowy domów modułowych. Liczbę formalności, jaką należy spełnić, ograniczono do minimum, a szeroka oferta domów modułowych pozwala znaleźć rozwiązanie, które w pełni zaspokoi Twoje oczekiwania.
Kolejną niewątpliwą zaletą takich domów jest niezwykle krótki czas, potrzebny do budowy. Jeśli więc jesteś już w posiadaniu działki pod Twój wymarzony drugi dom, to w praktyce od pierwszej nocy w swoim nowym domu dzieli Cię zaledwie… kilka tygodni.