Budowa energooszczędnego i całorocznego domu modułowego rozpoczyna się już w momencie wyboru działki – stwierdza Ewa Kolendo, koordynatorka ds. sprzedaży w Sun Invest House. Rozmawiamy o tym, na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie gruntu.
Nasz zespół powiększył się ostatnio o nową współpracowniczkę – Ewa Kolendo jest koordynatorką ds. sprzedaży Sun Invest House. Ewa jest odpowiedzialna za relację z klientami, architektem i konstruktorem, a także prowadzenie całego procesu inwestycyjnego od A do Z. Doświadczenie zdobywała w firmach budowlanych, posiada także tytuł zawodowy – mgr inż. budownictwa energooszczędnego.
Atrakcyjna cena = lampka ostrzegawcza w naszej głowie
Ewa Kolendo podkreśla, że każdą inwestycję związaną z budową domu modułowego należy rozpocząć nie tylko od wyboru wymarzonego projektu, ale przede wszystkim od wyboru odpowiedniej działki, na której nasz dom ma zostać wybudowany.
– Własna działka budowlana to obecnie dobra lokata kapitału, także jeżeli ktoś próbuje sprzedać działkę po wyjątkowo niskiej cenie jaśniej w naszej głowie powinna zaświecić się lampka ostrzegawcza i dokładniej powinniśmy sprawdzić, z czego ta dobra oferta wynika. Możemy oczywiście trafić na okazję życia, jednak możemy też wpaść w sporą i kosztowną pułapkę. Oczywiście rozpoczynając poszukiwania odpowiedniego gruntu, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną – stwierdza.
Koordynatorka ds. sprzedaży apeluje także, by nie kierować się wyłącznie atrakcyjnym położeniem działki czy brakiem sąsiadów i innych zabudowań wokoło. – Może być to zaletą, ale może też świadczyć na przykład o pewnych ograniczeniach w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy w warunkach zabudowy. Zawsze możemy też sprawdzić w danym urzędzie, jak to prawnie wygląda – sugeruje.
Ważne, aby wiedzieć co kryje się pod powierzchnią, zatem warto poprosić właściciela działki o zgodę na przeprowadzenia badań geotechnicznych gruntu we własnym zakresie lub – jeśli sam wcześniej takie przeprowadził – o udostępnienie wyników tych badań.
Wystarczy bowiem kilka odwiertów, by mieć pewność, czy dana działka jest dla nas interesująca, czy też nie. W przypadku słabej jakości gruntu będziemy zmuszeni do jego wymiany, co również może okazać się bardzo kosztowne.
Poza tym badania gruntu i tak będą potrzebne w dalszym etapie inwestycji, czyli przed wylaniem fundamentów. Nie jest to także duży koszt i lepiej ponieść go wcześniej, chociażby po to, żeby oszczędzić czas i niepotrzebne nerwy.
Kolejna sprawa: uzbrojenie – Koniecznie należy sprawdzić, czy do działki, którą zamierzamy kupić, jest doprowadzany prąd, woda i kanalizacja. To istotne, w przeciwnym razie czeka nas niemiłe rozczarowanie i generowanie dodatkowych kosztów poprzez kopanie studni, budowę szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków. To dodatkowe koszty i to dosyć spore – zaznacza Ewa Kolendo.
I dodaje: – Wymarzony dom to inwestycja w przyszłość naszą i najbliższych. Trzeba się do tego jednak odpowiednio przygotować, a jestem tu po to, żeby pomóc naszym klientom w każdej sytuacji.
Poznaj ofertę naszych domów modułowych: https://suninvesthouse.pl/